- Godziny pracy
- Procedury
- Do pobrania
- Zajęcia UKS "Orlik"
- Wyniki szkoły w sporcie
- Zarzą;d UKS
- Statut UKS
- Najlepszy sportowiec
- Regulamin konkursu
- Wyjazdy na pływalnię;
- Prezentacja
- Stare fotografie
- Świadkowie zdarzeń
- Tak ją pamiętam
- Szukamy śladów historii
- Postacie literackie
- W związku z wolnym etatem od dnia 01.08.2018 r. w/w szkole prowadzony będzie nabór na stanowisko kucharza
- LISTA DZIECI ZAKWALIFIKOWANYCH DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO


Dziennik elektroniczny

Moodle

Nasz sponsor:

Stanisław Leszczyński


Tu jesteśmy:

Uprzejmie donosimy, że:

Strona istnieje
od 23-09-2004 rokuAktualności 2018/2019

                         Gminny Konkurs Recytatorski

 

           W dniu  28.11.2018r W Szkole Podstawowej im. Bolesława Prusa w Wólce Rokickiej odbyła się XV Edycja Gminnego Konkursu  „Recytujemy ulubione utwory poezji dziecięcej”. Patronat nad konkursem objął  Wójt Gminy Lubartów Pan Krzysztof Kopyść we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną. Wzięły w nim udział dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I – III ze szkół podstawowych Gminy Lubartów. Konkurs przygotowały nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej:  p. Ewa Całka, p. Jadwiga Czekierda, p. Janina Kuszplak, p. Maria Sikorska i p. Katarzyna Kosik.

        Uroczystość otworzyła Dyrektor Szkoły – Pani Ludmiła Romaneczko, która serdecznie powitała uczestników, nauczycieli, jurorów oraz rodziców. Konkurs zaszczycili swoją obecnością: Pani Anita Kusio – Dyrektor Samorządowego Zespołu Administracyjnego Szkół i Pani Beata Wilczyńska – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej. W skład komisji oceniającej weszły Panie: Iwona Mazurek,  Katarzyna Włoch, Krystyna  Wójcik – bibliotekarki Gminy Lubartów.

          Przy ocenie recytatorów brano pod uwagę:

- stopień opanowania pamięciowego utworu;

- poprawność i płynność recytacji;

- świadome używanie środków ekspresji;

- ogólne wrażenie artystyczne;

          Łącznie do konkursu przystąpiło 21 uczniów, którzy zaprezentowali bardzo wysoki poziom umiejętności recytatorskich wybranych przez siebie utworów.

         Zwycięzcami konkursu okazali się uczniowie:

W kategorii  oddziału przedszkolnego dzieci 5 i  6 – letnich

I miejsce – Milena Wolińska ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Nowodworze

(J. Brzechwa „Zosia Samosia”, wychowawca  Małgorzata Małyska

II miejsce – Hubert Czajkowski ze Szkoły Podstawowej w Brzezinach ( J. Tuwim „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”, wychowawca   Jolanta Kardas

III miejsce – Ewa Topyła ze Szkoły Podstawowej im. B. Prusa w Wólce Rokickiej (D. Gellner „Popatrzmy na jamniczka”, wychowawca Janina Kuszplak)

     W kategorii klas I:

I miejsce – Julia Egiert ze Szkoły Podstawowej w Wólce Rokickiej

(D. Gellner  „Dziwna przygoda”, wychowawca Jadwiga Czekierda)

II miejsce – Maria Łukasik  ze Szkoły Podstawowej  w Szczekarkowie

(J. Brzechwa „Mleko”, wychowawca  Jolanta  Mikołajczak

III miejsce – Paulina Tchórz ze Szkoły Podstawowej im. Ziemi Lubartowskiej w Łucce  (J. Brzechwa „Sum”, wychowawca  Agata Szlachta

W kategorii klas II:

I miejsce – Jakub Kuśmirek ze Szkoły Podstawowej  im. 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w Skrobowie

(J. Brzechwa „Chrząszcz” , wychowawca  Sylwia Filipek

II miejsce – Mateusz Kamiński ze Szkoły Podstawowej w Wólce Rokickiej

 (J. Tuwim „Słoń Trąbalski”, wychowawca Ewa Całka)

III miejsce – Anna Guz ze Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie

(H. Niewiadomska „Sól i cukier”, wychowawca  Agnieszka Lisek

W kategorii klas III

I miejsce – Julia Urban ze Szkoły Podstawowej w Wólce Rokickiej

(J. Tuwim „Lokomotywa”, wychowawca Maria Sikorska ) 

II miejsce – Agata Skrobowska ze Szkoły Podstawowej w Nowodworze

( A. Frączek „Naburmuszona wrona”, wychowawca  Grażyna Bednarczyk

III miejsce – Natalia Sierocińska ze Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie

( J. Brzechwa „Wrona i ser”, wychowawca  Agnieszka Lisek

          Decyzją komisji oceniającej nagrodzeni zostali nie tylko zwycięzcy w każdej kategorii wiekowej lecz wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Lubartowie – Panią Beatę Wilczyńską.   Miłym dodatkiem były  świąteczne  upominki w postaci aniołków, których sponsorem był Wójt Gminy Lubartów – Pan Krzysztof Kopyść.

       Uroczystość umiliły dzieciom utwory muzyczne.  Mamy nadzieję, że atmosfera konkursu na stałe zapadnie w pamięci wszystkich uczestników i gości.

 

                                                                                              Dodała J. Czekierda


Dzień Pluszowego Misia

„Czy to jutro, czy to dziś,

Wszystkim jest potrzebny Miś”

 

    Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia w tym roku obchodziliśmy 23 listopada. W naszej szkole pluszowe misie widać było w każdym miejscu, dzieci nosiły je ze sobą, miały je w plecakach, w salach, na korytarzach. Pluszowe misie towarzyszyły dzieciom i uczniom na lekcjach i na przerwach. Na wszystkich, którzy tego dnia przynieśli pluszowe misie do szkoły czekała smaczna nagroda – pyszne ciasteczko w kształcie misia. Zainteresowani mogli przeczytać kilka ciekawostek o historii powstania pluszowego misia, umieszczonych na przygotowanej z tej okazji gazetce. Na pamiątkę misiowego święta powstała Kronika Pluszowego Misia, do której wpisała się Pani Dyrektor i inni Nauczyciele. Chętne dzieci i uczniowie wpisywali do niej krótkie wierszyki o misiu oraz rysowały swoje misie. Po obiedzie najmłodsi z naszej szkoły: Przedszkolaki, Zerówkowicze, oraz uczniowie klas I – III uczestniczyli w akcji „Piosenka dla Misia”. Każda grupa i klasa zaśpiewała przygotowaną piosenkę o misiu:

dzieci z Oddziału Przedszkolnego 3, 4, 5 –latków – „Mam przyjaciela misia białego”

dzieci z Oddziału Przedszkolnego 6- latków – „Jadą, jadą misie”

uczniowie z klasy I – „Pluszowy miś”

uczniowie z klasy II – „Mój miś”

uczniowie z klasy III – „Pluszowy miś”

    Dodatkowo indywidualnie wystąpił uczeń klasy I – Kornel Staniec, który zaśpiewał piosenkę pt.: „Misio mniam, mniam”. Pani Dyrektor wręczyła każdej grupie podziękowanie za udział i zaangażowanie w akcji śpiewania piosenek o misiu. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni Medalem Przyjaciela Pluszowego Misia.

E. Marzęda


Niesamowity świat higieny jamy ustnej

 

                Uczniowie klasy I i dzieci z Oddziału Przedszkolnego przystąpiły do Ogólnopolskiego Programu Edukacji Stomatologicznej „Niesamowity świat higieny jamy ustnej”, przygotowanego przez Instytut Blend-a-med, Oral B oraz Disney Polska. Program posiada rekomendację Polskiej Akademii Profilaktyki Stomatologicznej oraz Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej. W ramach tego programu będą prowadzone zajęcia z „Arkuszem ćwiczeń”.

Po zakończeniu lekcji, na której dzieci obejrzą film oraz wykonają pracę plastyczną, uczniowie otrzymają certyfikat. O całej akcji poinformowani zostali rodzice uczniów.

J.K., J. CZ.


KONKURS RELIGIJNO -PLASTYCZNY:

,, MARYJA-NASZEJ OJCZYZNY OPIEKUNKĄ’’

 

     W dniach 1.10-29.10.2018r. w Szkole Podstawowej im. Bolesława Prusa w Wólce Rokickiej został przeprowadzony konkurs na temat: „Maryja-opiekunką naszej Ojczyzny”, organizowany przez Parafię p.w. Matki Bożej Ostrobramskiej i św. Wojciecha w Wierzbicy. Konkurs był przeznaczony dla przedszkoli i uczniów klas zerowych. Jury zakwalifikowało do dalszego etapu 3 prace.      

     Celem konkursu było poznanie roli Maryi w dziejach narodu Polskiego w kontekście 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, kształtowanie postawy wdzięczności Matce Bożej za opiekę nad krajem ojczystym, budzenie zainteresowania modlitwą różańcową, kształtowanie postawy miłości i uwielbienia dla Maryi oraz promowanie młodych talentów, propagowanie różnych technik plastycznych i podtrzymywanie tradycji chrześcijańskiej.     

     Dnia 20.11.2018r. w Przedszkolu Gminnym w Wierzbicy odbyło się rozstrzygnięcie konkursu. Nagrodę i pierwsze miejsce zdobyła uczennica naszej szkoły, Martyna Keller z klasy zerowej.

     Uczniom wręczono nagrody i dyplomy, a opiekunom podziękowania za przygotowanie swoich podopiecznych.                                                                                                                             

PRZEDSZKOLAKI  MALI PATRIOCI

 

Dzieci z Oddziału Przedszkolnego przez cały tydzień przygotowywały się do zbliżającego się Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Najmłodsi poznawali polskie symbole narodowe, uczyli się, jak należy zachować się podczas śpiewania hymnu narodowego, utrwalały postawę stania na baczność. Dzieci z chęcią nauczyły się piosenki pt.: „Jestem Polką i Polakiem”, wykonały dla Polski w biało czerwonych barwach piękne serca, których szablon wyklejały za pomocą małych kwiatuszków. Przedszkolaki dowiedziały się także, kto to jest patriota i jak powinien zachowywać się prawdziwy patriota. Dużo radości sprawiło dzieciom wykonanie wspólnej pracy plastycznej z wizerunkiem białego orła oraz konturami granic naszego kraju. Wyklejały orła paseczkami białej bibuły oraz odbijały swoje rączki pomalowane białą i czerwoną farbą na liniach konturu Polski. Ostatniego dnia dzieci poznały tradycje związane z obchodzeniem Narodowego Święta Niepodległości i próbowały zrozumieć przekazaną w prosty sposób historię odzyskania niepodległości. Tego dnia dzieci oglądały także film edukacyjny pt.: „Polak mały” oraz robiły flagę Polski, którą zabrały do swoich domów.       Podsumowaniem całego tygodnia była obecność przedszkolaków na akademii przygotowanej z okazji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

 

E.Marzęda


 

100 LAT NIEPODLEGŁEJ POLSKI

 

    Dnia 11 listopada, jak co roku, obchodzimy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ze względu na to, że ten dzień był wolny, uroczystość szkolna odbyła się w piątek 09.11.2018r. Obchody tegoroczne były wyjątkowe, ponieważ nasza Polska jest wolna już od stu lat.
    Już od miesiąca cała społeczność przygotowywała się do tego ważnego jubileuszu. Dzięki staraniom uczniów i opiekujących się nimi nauczycieli- Ewy Budzyńskiej- Filipowicz i Ewy Wiącek przygotowano podniosłą część artystyczną. O godzinie 11: 11, po wprowadzeniu na salę gimnastyczną przez poczet sztandaru, wszyscy odśpiewali hymn narodowy „Mazurek Dąbrowskiego”.  Po krótkiej przemowie Pani Dyrektor oddała głos uczniom. Ukazali oni historię walk Polaków o niepodległość oraz wyrecytowali piękne wiersze, upamiętniające historię naszego narodu. Dopełnieniem części artystycznej były pieśni patriotyczne w wykonaniu szkolnego chóru.  Następnie wszystkie klasy wykonały wybrane przez siebie piosenki patriotyczne. Po tym niezwykłym koncercie klasy IV-VIII udały się pod tablicę upamiętniającą Stanisława Leszczyńskiego, gdzie przedstawiciele SU złożyli kwiaty oraz zapalili znicze.
    Dnia 11.11.2018r. w bazylice św. Anny w Lubartowie odbyła się msza z okazji setnej rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Naszą szkołę reprezentował tam poczet sztandarowy ( główny oraz zastępczy) w składzie:
1.    Rozalia Zieleńczuk, Igor Bocheński oraz Natalia Przysiadła
2.    Julia Przysiadła, Dawid Tymejczuk oraz Natalia Dobrzyńska   
    My – polscy obywatele jesteśmy niezwykle dumni z potęgi i siły naszego kraju. W tę jedyną i niepowtarzalną rocznicę pragniemy uczcić ją jak najlepiej i najuroczyściej, tym samym pokazując, jak wdzięczni jesteśmy za to, co uczynili nasi przodkowie, byśmy mogli żyć w wolnym kraju.   
    Gdyby nie p. Ewa Budzyńska- Filipowicz oraz p. Ewa Wiącek akademia nie miałaby takiego klimatu i w tak szczególny sposób nie odzwierciedliłaby jej istoty. Dziękujemy za starania obydwu pań, które bardzo cierpliwie dążyły do tego, aby ta uroczystość i powaga święta na zawsze zapadła nam w pamięci.
                            Dodały: Julia Przysiadła i Natalia Przysiadła


Uczniowie klas młodszych twarzą w twarz 

z nową technologią VR

 

W dniu 6 listopada uczniowie klas I – III mieli możliwość obejrzenia filmu edukacyjnego w najnowszej technologii VR. Spotkanie rozpoczęło się od udzielenia instruktażu uczniom, po czym każdy z nich otrzymał urządzenie z ekranem oraz słuchawki. Dzieci w ciszy mogły oglądać wybrany film, patrząc w każdą ze stron, co niewątpliwie wprowadziło miłe emocje. Uczniowie klasy II i III obejrzeli film ,,Dinozaury’’, przenosząc się do epoki, w której królowały te olbrzymie gady, natomiast uczniowie klasy I ,, Świat podwodny’’, obserwując zwierzęta żyjące w morzach i oceanach. Po obejrzeniu filmu nasi goście rozpoczęli zadawanie pytań, a prawidłowe odpowiedzi nagradzali upominkami z dinozaurami.  Wszyscy uczniowie natomiast dostali kolorowanki.Mamy nadzieję, że obejrzane filmy będą inspiracją do zgłębiania zainteresowań, a być może nasi uczniowie odkryją swoje nowe hobby.

                         E.C.


    Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa

Rozstrzygnięcie konkursu


    Internet zaczyna odgrywać coraz większą rolę w życiu naszych uczniów i staje się coraz częściej niezbędnym narzędziem pracy i nauki. Należy jednak pamiętać, że niesie ze sobą również wiele zagrożeń.

  W związku z tym nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji "Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa". Miesiąc ten obchodziliśmy pod hasłem „ Bezpieczny Internet- bezpieczny Ty, bezpieczny ja”. Inicjatorem tego przedsięwzięcia w naszej szkole był nauczyciel informatyki.
  W poniedziałek 22 października w naszej szkole zorganizowano zabawę konkursową polegającą na wyszukiwaniu na szkolnych korytarzach i www kodów QR. Kody QR rozwieszone w szkole zawierały porady dotyczące bezpieczeństwa w Internecie.

   Uczniowie, którzy zeskanowali i przełali najwięcej kodów na zadania@spwr.pl i zostali nagrodzeni upominkiem to :

  • Weronika Iwanek kl.VII  
  • Jakub Drzewiecki kl.VI
  • Iga Jakubczak kl.IV
Informatyk

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

październik 2018 r.

 

         Hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca bibliotek Szkolnych brzmiało: "Książka to przyszłość". W ramach obchodów MMBSz biblioteka szkolna ogłosiła akcję „ Książkowa lista przebojów". Polegała ona na tym, że uczniowie na kartkach wpisywali proponowaną przez siebie ulubioną książkę wraz z podaniem autora oraz swojego imienia i nazwiska. Głosy składano w bibliotece. 26 października nastąpiło losowanie laureatów w dwóch kategoriach: klasy 1-3 oraz klasy 4-8. Na apelu p. Dyrektor odczytała wyniki losowań. Wśród klas 1-3-  I miejsce otrzymała Paulina Redmerska; jej proponowana książka to "Nela i tajemnice oceanów”, a z klas 4-8 Iga Jakubczak i książka "Magiczny kotek". Wylosowano również osoby z wyróżnieniami: Łucja Misztal, Julia Urban oraz Aneta Mazurek. Laureaci i wyróżnione osoby otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe. Organizatorką akcji była p. Ewa Wiącek.

 


 

Ślubowanie klasy pierwszej

 

            Jedną z piękniejszych uroczystości odbywających się w naszej szkole jest przyjęcie najmłodszych w poczet uczniów Szkoły Podstawowej im. Bolesława Prusa w Wólce Rokickiej.

            Dzień 25  października 2018  roku był tym niepowtarzalnym, pełnym emocji zarówno dla uczniów klasy pierwszej, którzy we wrześniu rozpoczęli edukację szkolną,  jak i dla ich rodziców.

            Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu szkoły i złożenia kwiatów w kąciku Patrona Szkoły. Następnie w  sali gimnastycznej pierwszoklasiści zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne,  udając się w podróż do czterech krain. Trochę tajemniczości i magii  do prezentowanego przez pierwszoklasistów  programu  wniosły wróżki  -  dobra i zła. W tych rolach wystąpiły  uczennice  klasy  piątej. Podniosłym momentem uroczystości było ślubowanie i pasowanie na ucznia.

          Oprócz pani dyrektor, nauczycieli, pracowników szkoły tę  piękną uroczystość zaszczycili swoją obecnością wójt gminy Lubartów – p. Krzysztof Kopyść, dyrektor Samorządowego Zespołu Administracyjnego Szkół w Lubartowie – p. Anita Kusio oraz przewodnicząca Rady Rodziców – p. Edyta Mazurek

          Po  uroczystości i wykonaniu pamiątkowej fotografii był czas na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców  i wesołą zabawę przy muzyce. Uczniowie klasy pierwszej cieszyli się z pamiątkowego dyplomu i innych upominków, które przygotowali dla nich zaproszeni goście,  rodzice  i starsi koledzy. Ten dzień na długo pozostanie w ich pamięci.

dodała: J. Cz


 
„ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II-WIELKI PATRIOTA”

 


          W październiku w Szkole Podstawowej nr 4 w Lubartowie został zorganizowany XVIII POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY „Jan Paweł II-Wielki Patriota”.
     Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowania postacią Wielkiego Polaka- Papieża Jana Pawła II oraz rozwój zdolności twórczych.     Wpłynęło 701 prac konkursowych. Rozstrzygnięcie nastąpiło 26 października w Szkole Podstawowej nr 4. Na początku w Kościele Wniebowstąpienia Pańskiego w Lisowie odbyła się uroczysta Msza Święta. Następnie wszyscy przeszli do gmachu szkoły, gdzie w sali gimnastycznej odbyło się przedstawienie. Następnie laureatom konkursu wręczono nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.
    Wśród nagrodzonych osób znaleźli się uczniowie naszej szkoły. Nagrody otrzymali:
Kategoria klas I-III
Szymon Włoch kl.I
Mateusz Kamiński, Karolina Pieczywek kl. II
Jagoda Wasak kl. III
Kategoria klas IV-VII
Kamil Stawinoga kl. VI
Kategoria klas VIII- GIMNAZJA
Zuzanna Mazurek kl. VIII
   Do konkursu uczniów przygotowała p. Aneta Turzańska. Młodym malarzom serdecznie gratulujemy!
A.T.

ŚWIĘTO KRAJOBRAZU W NASZEJ SZKOLE

            Dnia 22.10.2018r. uczniowie naszej szkoły na czwartej godzinie lekcyjnej udali się na spacer po najbliższej okolicy, aby podziwiać cuda przyrody. Klasy starsze udały się na wycieczkę do Wólki Rokickiej. Szli przez łąki, dochodząc prawie nad pobliską rzekę - Wieprz. Po drodze uczniowie pytali o rozmaite rzeczy, podziwiali piękno natury oraz chętnie opowiadali o oglądanych miejscach czy bogatej roślinności. Idąc, młodzież podziwiała fascynujące odcienie zieleni, pomarańczy oraz ciepłej żółci, wszelkie krzewy oraz drzewa. Wszyscy odczuli prawdziwą temperaturę powietrza oraz panująca pogodę, typową dla okresu jesiennego. W trakcie wędrówki każda klasa zbierała informacje do kart pracy, zawierającej różnorodne zadania. Po pieszej wycieczce uczniowie wrócili na dalsze lekcje.

         Święto krajobrazu jest obchodzone dopiero po raz trzeci w historii, ponieważ ustanowiono je dość niedawno. Powstało po to, by pokazać całemu społeczeństwu, jak ważny jest dla nich krajobraz, piękno natury oraz najbliższego otocznia. To właśnie one pozwalają nam się zrelaksować i wyciszyć. Dają nam również inspirację i motywację do dalszych działań. Powinniśmy więc dbać o nie i doceniać, jakie są piękne.

         Nasi uczniowie na pewno zapamiętają tę wycieczkę ze względu na cel, w jakim ją przeprowadzono. Docenili również, jak wielki wpływ na nasze zachowanie i samopoczucie ma nasza okolica, jak i ogólne piękno przyrody.

         Uczniowie liczą na więcej takich wyjść, ponieważ zyskały one ogromne uznanie w gronie szkolnej młodzieży.

                                                                  Dodały: Julia Przysiadła i Natalia Przysiadła


        Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa (European Cyber Security Month - ECSM) to ogólnoeuropejska kampania organizowana co roku w październiku przez ENISA, z inicjatywy Komisji Europejskiej. W trakcie kampanii prezentowane są projekty oraz inicjatywy realizowane w krajach europejskich, związane zarówno z propagowaniem wiedzy na temat bezpiecznego korzystania z Internetu jak i rozwojem nowoczesnych technologii teleinformatycznych.

           Już niedługo, bo w najbliższy poniedziałek 22 października w naszej szkole proponujemy zabawę konkursową polegającą na wyszukiwaniu na szkolnych korytarzach i www kodów QR.

Co to są kody QR?

   Kody QR to te czarno-białe kwadraciki, które odpowiednio zeskanowane smartfonem lub tabletem spowodują wyświetlenie na tabletach lub smartfonach uczniów porady dotyczące zachowania bezpieczeństwa w internecie. Poniżej znajdziecie wszystkie potrzebne do tego materiały.

Jak zeskanować kod QR?

       Appka na urządzenia z systemem Android: bit.ly/skanujwandroidzie   Appka na iphony/ipady: bit.ly/skanuipadem, można pobrać też dowolną inną aplikację do skanowania kodów QR.

    Czy do skanowania kodów rozwieszonych w szkole potrzebuję WiFi?
Kody QR rozwieszone w szkole zawierają wyłącznie porady w formie tekstowej, dlatego do ich odczytania nie jest wymagany dostęp do internetu.

    Co kryją w sobie kody QR?
Kody QR rozwieszone po Twojej szkole zawierają porady dotyczące bezpieczeństwa w Internecie, np. informacje o tym, jak radzić sobie jeśli padniemy ofiarą hejtera.

   Uczniowie, którzy zeskanują i prześlą najwięcej kodów na zadania@spwr.pl do godziny 23:59 zostaną nagrodzeni upominkiem.


Zwiedzanie Sandomierza oraz Fabryki Bombek w Nowej Dębie.

    15 października br. odbyła się wspólna wycieczka dzieci z oddziału 6-latków pod opieką Pań: Janiny Kuszplak i Katarzyny Kosik oraz uczniów klasy drugiej i trzeciej pod opieką Pań: Ewy Całki, Jagody Wielgos – Trykacz i Marii Sikorskiej do Fabryki i Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Pierwsza jej część zaplanowana została w Sandomierzu. Piękna, słoneczna pogoda w tym dniu sprzyjała i zachęcała uczestników wycieczki do spacerów uliczkami Sandomierza i podziwiania pięknej polskiej jesieni. Pod kierunkiem przewodnika dzieci zwiedzały m.in. Rynek, Starówkę, Bramę Opatowską oraz bramę, nazywaną Igielne Ucho.

 Następnie wszyscy udali się do zbrojowi, gdzie przewodnik, angażując uczniów, w zabawny i bardzo  widowiskowy sposób przedstawił historię Polski. Dzieci miały okazję same poznać ciężar i niewygodę noszenia zbroi. Po smacznym obiedzie uczestnicy wycieczki udali się do Fabryki Bombek w Nowej Dębie, gdzie z przewodnikiem mogli zwiedzić linię produkcyjną ozdób choinkowych. Dzieci poznały materiały i techniki wytwarzania oraz ręcznego zdobienia unikatowych ozdób choinkowych oraz zapoznały się z ich bogatym asortymentem. Wszyscy przekonali się, że praca przy produkcji bombek wymaga nie tylko talentu, ale też ogromnej cierpliwości.

            Atrakcyjnym punktem wycieczki były warsztaty plastyczne, podczas których dzieci mogły wykazać się swoimi zdolnościami, ozdabiając bombki według własnego pomysłu. Nie mniej interesujące były zakupy. Z bogatej oferty ozdób każdy z uczniów mógł wybrać coś dla siebie i bliskich.

     Na pamiątkę pobytu w fabryce wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymali prezenty w postaci bombek z wypisanym imieniem oraz bombkę wykonaną własnoręcznie podczas warsztatów.

Maria SikorskaKonkurs dla szkół podstawowych

    W drugiej edycji konkursu "Wiem, czym oddycham" uzupełniamy mapę Polski o kolejne zewnętrzne czujniki jakości powietrza. Dodatkowo, w ramach konkursu mamy propozycję dla szkół podstawowych. Każda szkoła podstawowa, która weźmie udział w konkursie, może również wygrać wewnętrzny sensor, który pozwoli monitorować jakość powietrza także wewnątrz budynku. Zgłoś swoją szkołę do konkursu i wspólnie walczcie o głosy.

Do wygrania

- 100 lokalizacji z największą liczbą głosów w rankingu głównym otrzyma zewnętrzne czujniki jakości powietrza

- 50 szkół z największą liczbą głosów otrzyma wewnętrzne sensory mierzące jakość powietrza

             

    

Należy kliknąć na baner "Głosuj na jedną ze zgłoszonych lokalizacji" i w polu "Wyszukaj lokalizację,
na którą chcesz zagłosować" wpisać "Wólka Rokicka Polska" i kliknąć miejsce na mapie.

Dalej należy postępować zgodnie z instrukcją.

POWODZENIA!


SZÓSTOKLASIŚCI  POZNAJĄ  HISTORIĘ  LUBARTOWA

         Dnia 16 października  2018 roku uczniowie klasy VI pod opieką p. Bogdana Wójcika oraz p. Ludmiły Romaneczko i Jagody Wielgos-Trykacz wybrali się na wycieczkę rowerową do Lubartowa, aby poznać historię i zabytki stolicy naszego powiatu.

            O godz. 09.15 szóstoklasiści wsiedli na rowery i ruszyli do celu. Grupę prowadził Dawid ubrany w koszulkę z odblaskami. Pogoda dopisywała, więc jazda przebiegała bez zakłóceń i sprawiała wiele przyjemności. Najpierw uczestnicy zatrzymali się tuż przed Lubartowem, aby przyjrzeć się herbowi miasta i poznać początki jego dziejów. Następnie udali się pod kościół o.o. kapucynów, gdzie Krystian przedstawił historię jego powstania, fundatorów oraz cechy architektury. Po wysłuchaniu kolegi uczniowie zwiedzili świątynię. Po wyjściu zatrzymali się przy tablicy poświeconej Naczelnikowi Państwa Józefowi Piłsudskiemu, który dwukrotnie odwiedził Lubartów. P. Romaneczko opowiedziała klasie VI o walkach toczonych w sierpniu 1915 r. przez I Brygadę i pułk „czwartaków” w rejonie Kamionki oraz wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku.

            Później grupa udała się na cmentarz, gdzie przedstawiciele klasy zapalili znicze na grobach powstańców oraz pomniku legionistów. Minutą ciszy wszyscy uczcili pamięć tych, którzy własnym życiem zapłacili, abyśmy mogli żyć w wolnej Polsce.

            Kolejnym punktem programu było zwiedzenie pałacu Sanguszków i parku, z których historią  zapoznała szóstą klasę Majka. W pałacu uczniowie podziwiali salę rycerską i obszerną klatkę schodową, a następnie odpoczęli w parku, który zachwycał jesiennymi barwami. Po chwili relaksu szóstoklasiści pojechali do Muzeum Ziemi Lubartowskiej. Tam obejrzeli stałą ekspozycję ukazującą dzieje miasta oraz miniaturę dawnych zabudowań  wiejskich stworzoną przez niewidomego artystę. Na koniec skupili uwagę na wystawie znaczków upamiętniających 100-lecie odzyskania Niepodległości.

            Ostatnim  punktem programu była bazylika św. Anny. O tym zabytku opowiedział Kamil. Potem uczniowie weszli do środka budowli i oglądali wspaniałe wnętrze barokowego kościoła – dzieła Pawła Fontany. Po zwiedzeniu fary dzięki zaradności Kamila udało się szóstoklasistom zobaczyć niezwykłe eksponaty w muzeum parafialnym: ornaty uszyte z jedwabnych tkanin zdobytych pod Wiedniem,  wysadzane drogimi kamieniami monstrancje ze złota, kielichy mszalne oraz dawne obrazy i księgi.

            Droga powrotna wiodła drugim brzegiem Wieprza przez Chlewiska, Serniki, Czerniejów i Rokitno. Podczas przejażdżki las urzekał uczniów złotem, purpurą i brązem jesiennych liści.

Dodał: A. Terlik


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

            Dnia 12.10.2018 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Rozpoczęła się ona o godzinie 11.30,  po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu szkolnego hymnu.

            Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor Ludmiła Romaneczko, witając całą szkolną społeczność i zaproszonych gości. Złożyła ona wówczas życzenia pracownikom szkoły i nauczycielom, wyrażając przy tym pragnienie, aby ich praca była owocna, sprawiała im radość oraz by byli szczęśliwi.  Następnie głos zabrała przewodnicząca Rady Rodziców – Pani Edyta Mazurek, dziękując nauczycielom za ich zaangażowanie i ciężką pracę. Na koniec części powitalnej całe grono pedagogiczne otrzymało w podzięce kwiaty, które wręczyli im wdzięczni rodzice uczniów, a przewodnicząca SU – Julia Przysiadła wygłosiła przemówienie.

            Część artystyczną rozpoczęła piosenka pt. „14- tego października”, którą odśpiewał szkolny chór. Następnie rozegrała się scena rodem z pokoju nauczycielskiego, przeplatana dwiema piosenkami: „Awans ci da” oraz „Nauczycielu”. Na koniec świetnym dopełnieniem okazał się łaciński odpowiednik polskiej piosenki „Sto lat”. Część artystyczna nie powstałaby, gdyby nie wielki wysiłek Pani Anny Weremczuk oraz Pani Ewy Wiącek. Przedstawienie, w którym wzięli udział uczniowie z klas V-VIII, zostało nagrodzone gromkimi brawami.  Ostatnim punktem tej części była wzruszająca prezentacja, w której ukazano zdjęcia pełnych wdzięczności uczniów.

            Na sam koniec nauczyciele otrzymali wykonane przez uczniów laurki, które wszystkim bardzo się spodobały. Po wyprowadzeniu sztandaru nauczyciele udali się do pokoju nauczycielskiego na przygotowany przez Radę Rodziców słodki poczęstunek.

            Drodzy Nauczyciele jesteśmy wam wdzięczni. Wszystkiego najlepszego!

                                                                                                      Dodały: Julia Przysiadła i Natalia Przysiadła


ŚLADAMI LEGIONISTÓW NA ZIEMI LUBARTOWSKIEJ

       Dnia 10.10.2018 r. uczniowie klas VII-VIII, pod opieką Pani Ludmiły Romaneczko i Pana Bogdana Wójcika wybrali się na wycieczkę rowerową śladami żołnierzy I Brygady Legionów Polskich do Samoklęsk, Kozłówki i Lubartowa. W sierpniu 1915 r. I Brygada Legionów Polskich pod komendą Józefa Piłsudskiego i 4 pułk piechoty majora Bolesława Roji walczyły na Ziemi Lubartowskiej. Walki toczyły się w ramach ofensywy niemiecko - austriackiej przeciw armii rosyjskiej.

            Około godziny 09.30 uczniowie wyruszyli w długą trasę, która rozpoczęła się od zbiórki pod szkołą. Droga prowadziła przez: Trzciniec, Wandzin, Lasy Kozłowieckie do Samoklęsk.  Tam właśnie we młynie folwarcznym w Ożarowie podczas walk, które toczyli legioniści w dniach od 4 do 7 sierpnia 1915 roku,  mieściła się  komenda I Brygady. Tutaj również kwaterował po powrocie z Lublina komendant Józef Piłsudski. Nasi opiekunowie opowiedzieli nam o zmaganiach żołnierzy polskich z wojskami rosyjskimi, pokazali, jak przebiegała linia frontu i jakie straty poniosła ludność Kozłówki i Nowodworu.

Lekko zmęczeni, ale zadowoleni rowerzyści osiągnęli kolejny cel tak długiej wyprawy, jakim był pałac  Zamoyskich  w Kozłówce. Tu także gościł Józef Piłsudski ze swoimi żołnierzami. Obejrzeliśmy tu również wystawę pt. „Ziemiaństwo w walce o Niepodległą” związaną  z naszym regionem. Wśród eksponatów mogliśmy podziwiać różne dokumenty, portrety dowódców legionów pędzla wybitnych malarzy, takich jak W. Kossak czy J. Fałat, jak również elementy woskowego ekwipunku, np. szable, hełmy, mundury, przybory toaletowe.

W drodze powrotnej uczniowie udali się na cmentarz w Lubartowie, gdzie odwiedzili grób powstańców z 1830 r. i 1863 r., a także groby żołnierzy poległych podczas I wojny światowej. Na pomniku poświęconym legionistom, którzy zginęli na terenie powiatu  lubartowskiego w latach 1915-20, przedstawiciele SU zapalili znicze, po czym wszyscy minutą ciszy uczcili pamięć poległych. Na koniec zajechaliśmy na plac pod Klasztorem Kapucynów, aby zobaczyć tablicę upamiętniającą  pobyt Józefa Piłsudskiego w Lubartowie w 1920 r. podczas wojny polsko-bolszewickiej.

            Czekała nas jeszcze droga powrotna do szkoły. Młodzież dzięki swojej wytrwałości dokończyła interesującą wyprawę.

                                                                                Dodały: Julia Przysiadła i Natalia Przysiadła


NIEZWYKŁA LEKCJA GEOGRAFII

            Dnia 10.10.2018 r. klasa VII pod opieką Pani Kornelii Ozon udała się na lekcję geografii w terenie. Miała ona na celu sprawdzenie, nie tylko w teorii, ale także w praktyce, geograficznej wiedzy naszych uczniów. Ćwiczyliśmy posługiwanie się kompasem i określanie kierunków geograficznych za pomocą różnych przedmiotów, ale przede wszystkim chodziło o umiejętność odnajdywania się w terenie i orientowanie się w nim na podstawie mapy.

         Uczniowie udali się więc nad Wieprz, by po drodze określać położenia geograficzne poszczególnych przedmiotów i kierunki, w których stronę należało iść. Po tej lekcji można było śmiało powiedzieć, że naszym uczniom poszło naprawdę dobrze, a praca w terenie - nie jest im obca.    

         Miejmy nadzieję, że takie godziny na geografii będą pojawiały się coraz częściej, bo zdecydowanie są one przyjemną odskocznią od pracy z książkami.

Klasie VII bardzo spodobała się ta - nieco inna- godzina lekcyjna. Niecierpliwie czekamy na następne takie wyjście.

                                                                             Dodały: Julia Przysiadła i Natalia PrzysiadłaMISTRZOWIE ORTOGRAFII WE WRZEŚNIU

    Uczniowie klasy V i VI we wrześniu 2018 r. brali udział  w I edycji szkolnego konkursu „I  ty możesz zostać mistrzem ortografii”. Napisali sześć dyktand składających się z wyrazów z trudnościami ortograficznymi.

  W rywalizacji indywidualnej najlepsi okazali się:

I miejsce

Dorota Wójcik

kl. V

średnia

5,5

II miejsce

Martyna Sowik

kl. V

średnia

4,7

III miejsce

Klaudia Kowalak

kl. V

średnia

4,5

IV miejsce

Paulina Caban

kl. V

średnia

4,3

V miejsce

Leon Jakubczak

kl. V

Średnia

3,7

    We współzawodnictwie międzyklasowym wyniki przedstawiają się następująco:

        klasa  V        średnia         3,0

    klasa  VI        średnia         1,8 
 

GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM!
 

 Ddodała: Ortografka


Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia 
Bezpłatna akcja edukacyjna prowadzona w szkołach na całym świecie

W tym roku do akcji zgłosiło się 4 579 szkół!

 

W dniu 28. września br. obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. 

Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. 

Pomysłodawcą akcji Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia jest Andrzej Grabowski, założyciel Wydawnictwa Karty Grabowskiego i wielki pasjonat niecodziennego nauczania-uczenia się matematyki. 

W naszej szkole w akcji wzięli udział uczniowie klas III - VIII pod opieką nauczycielek matematyki, Pań M. Sikorskiej i M. Liszewskiej. Każda klasa uczestniczyła w konkursie na klasowego Mistrza Tabliczki Mnożenia.
W dniu 26.09.2018r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły obchodzili Dzień Chłopaka. Wszystko zaczęło się od spotkania w klasach, złożenia życzeń i wręczenia upominków dla chłopców. Radości nie było końca, gdy na stołach pojawiły się łakocie, przygotowane przez rodziców. Dla upamiętnienia tego dnia w klasach I –III wybrano najsympatyczniejszych chłopców. W klasie I dziewczynki wybrały Pawła Bogdanowicza, w klasie II- Mateusza Kamińskiego, a w klasie III- Filipa Kusio. Zwieńczeniem tej uroczystości była dyskoteka, którą otworzyli uczniowie klasy II, tańcząc z wychowawczynią, Panią Ewą Całką, grecki taniec Zorba. Pierwszoklasiści również przyłączyli się do tańca. Następnie wszystkie dzieci zaczęły wspólnie świętować Dzień Chłopaka poprzez tańce i pląsy. Wszystkim dopisywał doskonały humor. Mamy nadzieję, że ten dzień zawsze będzie przywoływał miłe wspomnienia.

                                                                                                                                              E.C.


DZIEŃ CHŁOPAKA W NASZEJ SZKOLE

                                      Dnia 26.09.2018r. w naszej szkole odbyła się dyskoteka klas IV – VIII z okazji Dnia Chłopaka. Jak co roku w czasie zabawy klasa IV razem z ich wychowawczynią, p. Małgorzatą Liszewską, musiała przejść otrzęsiny. Tym razem przygotowywała je klasa VII pod opieką p. Ewy Wiącek.
                   Na początku wszyscy tańczyli, świetnie się przy tym bawiąc. Jednak, jak co roku, nadszedł długo wyczekiwany moment rytuału otrzęsin. W rolę prezentera programu wcielił się uczeń klasy VII, Szymon Czubacki, który przedstawił punkt po punkcie przebieg poszczególnych konkurencji, przygotowanych dla klasy IV.
Rozpoczęto od skonsumowania różnych niesmacznych przekąsek:
1.    ciastek oreo z majonezem, bitą śmietaną oraz oliwką
2.    babeczek z niespodzianką w środku oraz herbaty z przyprawą o smaku ostrej papryki
Uczniowie oraz ich pani wychowawczyni mimo kwaśnych min dzielnie spisali się w tym zadaniu i zjedli wszystko, co przygotowała im klasa VII. Nadszedł wtedy czas tej drugiej, i prawdopodobnie nieco przyjemniejszej, części otrzęsin. Program konkurencji przedstawiał się następująco:
1.    Ślizg po podłodze w pozycji siedzącej na gazecie, z przeszkodą- w tym przypadku pachołkiem, którego należało ominąć. Klasę podzielono na dwie grupy (grupę chłopców i grupę dziewcząt), które wzajemnie rywalizowały ze sobą. Po zaciętym pojedynku podłogowych ślizgów zwycię
żyła drużyna dziewcząt.
2.    Odśpiewanie piosenki z plastrem kwaśnej cytryny na języku. Cała klasa zaśpiewała znaną piosenkę pt. „Sto lat”.
3.    Obejście pachołka w butach na obcasie. W tym zadaniu wzięło udział dwoje uczniów – Nikola Mazurek oraz Hubert Pietrzela. W tej konkurencji wygrał Hubert, który- trzeba przyznać-wykonał swoje zadanie znakomicie.
     Cała klasa wraz z panią Małgorzatą Liszewską świetnie dali sobie radę i wykonali wszystkie punkty programu należycie. Zostali przyjęci do grona swoich starszych kolegów i koleżanek, jednocześnie zyskali przywilej godnego reprezentowania klas starszych w naszej szkole.
        Następnie uczniowie udali się do przydzielonych poszczególnym grupom klas. Tam dziewczęta złożyły szczere życzenia swoim kolegom. Wszyscy mieli około 20 minut na smaczny poczęstunek oraz chwilę odpoczynku od zadań i tańca.
    Później, gdy na sali znowu pojawił się tłum chętnych do zabawy uczniów, okazało się, że będą musieli chwilę poczekać, ponieważ klasa VIII przygotowała konkurs na najsympatyczniejszego chłopaka w szkole. Każda klasa wybrała więc swojego przedstawiciela, który mógł uzyskać tytuł Najsympat
yczniejszego Chłopaka w szkole. Każdy z chłopców musiał wybrać sobie z kolei partnerkę, która pomoże mu uzyskać to miano.
Pary, które wzięły udział w konkursie, to:
1.    Martyna Czubacka oraz Michał Przysiadły (kl. IV)
2.    Klaudia Kowalak wraz z Piotrkiem Klocem (kl. V)
3.    Iga Jakubczak oraz Łukasz Czuchryta (kl. IV oraz V) - w zastępstwie za przedstawiciela klasy VI
4.    Julia Przysiadła i Szymon Czubacki (kl. VII)
5.    Rozalia Zieleńczuk oraz Jakub Lecki (kl. VIII)
Pierwszą konkurencją było skierowanie kilku pytań do chłopców. Pytania te dotyczyły tematu ich wymarzonej, pierwszej randki. W tym przypadku odpowiedzi były naprawdę ciekawe, czasami trochę śmieszne. Wszyscy spisali się na medal.
Drugim zadaniem było zatańczenie ze swoją klasową partnerką. Mimo że rzadko można być świadkiem takiego zdarzenia, to w tym przypadku chłopcom nie można było nic zarzucić.
Trzecią, a zarazem ostatnią do wykonania czynnością, było zaplecenie warkocza swojej koleżance. To zadanie nie poszło jednak najlepiej, mimo wielkich starań.
    O wynikach zadecydowały wybrane do pomocy zdobycia tytułu dziewczęta. Musiały głosować na kolegów- wszystkich, oprócz tego z własnej klasy. Po zliczeniu punktów tytuł Najsympatyczniejszego Chłopaka w szkole otrzymał Kuba Lecki, któremu zwycięstwo pomogła odnieść jego klasowa koleżanka- Rozalka Zieleńczuk.
    Na sam koniec pozostało tylko tańczyć. Wszyscy szaleli na parkiecie. Zabawa trwała w najlepsze. Niestety, jak wszystko, tak i dyskoteka dobiegła końca. Uczniowie, niezbyt zadowoleni z końca tak świetnej zabawy, wrócili do domów. Na pewno to spotkanie zapadnie na długo w ich pamięci. 
    Nie zapominajmy, że gdyby nie nauczyciele, sprawujący nad nami opiekę, w składzie: p. Ewa Budzyńska- Filipowicz, p. Ewa Wiącek, p. Bogdan Wójcik, p. Anna Weremczuk oraz p. Małgorzata Liszewska, nie mogłoby dojść do szkolnej dyskoteki. Chłopcy zajmujący się sprzętem: Szymon Włosek oraz Kuba Lecki byli odpowiedzialni za muzykę, która porwała wszystkich do tańca.  Wielką rolę odegrali również uczniowie klasy VII, którzy przygotowali otrzęsiny swoich młodszych kolegów i koleżanek, oraz Zuzia Mazurek i Ola Szumiło – uczennice klasy VIII, które przeprowadziły konkurs na najsympatyczniejszego chłopaka w szkole.
     Dziękujemy wszystkim za wspaniałą zabawę, dużo śmiechu oraz dobrą atmosferę. Miejmy nadzieję, że taka dyskoteka jeszcze nie raz się powtórzy.

                                                                            Dodały: Julia Przysiadła i Natalia Przysiadła


Majsterkowo dla najmłodszych

 

                Dnia 26.09.2018 r. dzieci z oddziału 6-latków wybrały się do Lublina na zajęcia Majsterkowo z Castoramą. Przedszkolaki mogły odbyć bezpłatne warsztaty majsterkowania. Jest to akcja promująca wśród dzieci zawody poszukiwane na rynku pracy.

Zajęcia  prowadziła pani Katarzyna Suszek i była bardzo zadowolona z pracy dzieci. Maluchy pracowały sprawnie i z wielkim zaangażowaniem, a efektem ich pracy były skrzynki na narzędzia. Dzieci wykazały się pomysłowością, a także zaradnością podczas ich ozdabiania. Wykonane dzieła zabrały do domów.

 Na zakończenie każdy przedszkolak otrzymał upominek od Castoramy.

J.K.


Spotkanie z policjantami

 

            Dnia 24.09.2018 r. odbyło się spotkanie dzieci z Oddziału Przedszkolnego 6-latków i uczniów klas I-III z policjantami. Spotkanie poprowadził aspirant Andrzej Ochalski.

Pan policjant zwrócił dzieciom uwagę na bezpieczeństwo w drodze do szkoły. Poruszył również problem zabezpieczeń w czasie podróżowania samochodem, kontaktowania się z osobami obcymi oraz bezpiecznego zachowania w szkole. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały gości i zadawały pytania, a na pytania ze strony policjanta odpowiadały bardzo mądrze i dojrzale. Podawały przykłady  z własnego doświadczenia.

Na koniec panowie policjanci obdarowali dzieci odblaskowymi opaskami, aby mogły bezpiecznie poruszać się po drogach publicznych.

J. K.


" Dzień Przedszkolaka" 

 

    20 września wszystkie dzieci z Oddziału Przedszkolnego naszej Szkoły świętowały Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Przedszkolne święto rozpoczęło się od złożenia życzeń wszystkim obecnym dzieciom przez Panie pracujące w przedszkolu, do których również przyłączyła się Pani Dyrektor Szkoły. Następnie na dzieci czekały miłe niespodzianki przygotowane z okazji ich święta. Przedszkolaki uczestniczyły w wesołych zabawach muzycznych i ruchowych, bawiły się kolorowymi balonami do znanych dzieciom piosenek. Każdy przedszkolak otrzymał pamiątkowy dyplom z gratulacjami i medale "Super Przedszkolaka". Na zakończenie dzieci zostały zaproszone na słodki poczęstunek. W sali odbyło się przyjęcie z ciasteczkami i soczkiem. Cały dzień spędzony w przedszkolu był dla dzieci wyjątkowy i radosny. 

           

    W dniu 26 września br. wszyscy uczniowie klas IV i V wraz z wychowawczyniami udali się na wycieczkę do Lublina. Początkowym punktem programu był Ogród Botaniczny UMCS w Lublinie. Bardzo sympatyczna pani Magdalena Pluta (przewodnik) zainteresowała naszych młodych przyrodników licznymi ciekawostkami na temat okazów występujących w tym pięknym ogrodzie. Poznaliśmy m.in. krzew o strzelających owocach, drzewo z korą w kolorze moro, trujące owoce cisu w słodkich osłonkach. Zabraliśmy na szczęście liście miłorzębu i jedliśmy mini-kiwi. Próbowaliśmy udźwignąć wielką tykwę. Zwiedziliśmy szklarnię z roślinami pustynnymi i roślinami tropikalnymi. Mieliśmy okazję podziwiać Dworek Kościuszków i jego eksponaty, a kaczki w stawie urządziły dla nas pokaz nurkowania.

            W związku z obchodzoną setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości odwiedziliśmy lubelskie pomniki historii: Konstytucji 3 Maja, Józefa Piłsudskiego oraz Grób Nieznanego Żołnierza. Przy tej okazji odbyliśmy szczególną lekcję dotyczącą naszej przeszłości.

            Gwoździem programu okazała się ostatnia atrakcja tego dnia – Majsterkowo z Castoramą.  Jest to akcja promująca wśród dzieci postawy poszukiwane na rynku pracy. Nasi uczniowie mogli bezpłatnie odbyć warsztaty majsterkowania. Z zadania postawionego przed nimi wywiązali się śpiewająco. Efektem pracy okazały się profesjonalne skrzynki na narzędzia. Uczniowie wykazali się pomysłowością, zaradnością, umiejętnością pracy zespołowej oraz zacięciem artystycznym. Wzbudzili podziw w oczach prowadzącej warsztaty pani Katarzyny Suszek i innych pracowników Castoramy. Wykonane dzieła zabrali do domu. Mamy nadzieję, że rodzice również będą dumni ze swoich pociech. Miłym akcentem na zakończenie tej przygody były upominki od Castoramy dla każdego uczestnika akcji.  

ML


Sukces młodych adeptek pisarstwa

W czasie Pikniku Niepodległościowego, który odbył się  dnia 22 września bieżącego roku w Filii Bibliotecznej w Lisowie, wręczono nagrody laureatom Gminnego Konkursu Literackiego „Czcimy 100-Lecie Odzyskania Niepodległości” . Uczennice naszej szkoły sięgnęły po najwyższe laury. Jedyną nagrodę, przyznaną w kategorii poezji,  otrzymała Natalia Przysiadła. Natomiast Julia Przysiadła  uzyskała wyróżnienie w kategorii prozy.

        Gratulujemy zarówno laureatkom, jak i przygotowującej je do konkursu   Pani   Agnieszce Poniatowskiej- Chudziak.

 SPRZĄTANIE ŚWIATA
 
           Dnia 21.09.2018r uczniowie wszystkich klas, zaopatrzeni w rękawiczki oraz worki na papier i plastik, wybrali się do miejscowości Wólka Rokicka i Rokitno, aby zebrać śmieci, które zanieczyszczały pobliską okolicę.  Każdej z dziewięciu grup zostały wyznaczone miejsca sprzątania. Tradycyjnie uczniowie zerówki uprzątnęli teren wokół budynku szkoły, klasy I-III udały się do Wólki Rokickiej, a klasy IV-VIII do Rokitna. W tej niezwykle potrzebnej dla środowiska akcji nasza szkoła bierze udział co roku.
           Sprzątanie świata w Polsce miało początek w 1994 roku dzięki Mirze Stanisławskiej - Meysztowicz. Ten zwyczaj trwa do dziś, a jego patronem jest Fundacja Nasza Ziemia. Los naszego świata zależy od ludzi, dlatego powinniśmy segregować śmieci i wyrzucać je w przeznaczone do tego miejsca, jakimi są kontenery oraz składowiska odpadów. Akcja to wzór dla dzieci, a także dla osób dorosłych, jak dbać o naszą planetę Ziemię   i swoimi czynami  nie pozwolić na zanieczyszczenie środowiska, w którym żyjemy.

 
                                                                             Dodały: Natalia Przysiadła i Julia Przysiadła


   

      Dnia 18 września 2018 r. uczniowie klasy trzeciej odwiedzili piekarnię państwa Zubrzyckich w Kraczewicach.
      Na początek pani Mariola rozdała uczestnikom wycieczki specjalne fartuszki i czepki.  Następnie odbyło się krótkie szkolenie na temat, jak bezpiecznie zachować się na terenie piekarni i wszyscy ochoczo zabrali się do pracy.
      Pod bacznym okiem piekarzy każdy uformował chałkę, precla, ptaszka, serce dla mamy, a także bułki własnego pomysłu.  Po wyrobie własnoręcznie zaprojektowanych bułeczek uczniowie zwiedzili piekarnię oraz poznawali zasady produkcji dobrego i zdrowego pieczywa, wypiekanego w tradycyjnej, rzemieślniczej i rodzinnej piekarni. Po zwiedzaniu dzieci skosztowały pysznych bułeczek maślanych, po czym udały się do sali multimedialnej na zajęcia o ginących zawodach oraz historii i tradycji rzemiosła. Na koniec otrzymaliśmy wykonane przez nas bułeczki- nasze wypieki były piękne i smaczne, a samo ich wykonanie było wspaniałą i pouczającą zabawą. Zabraliśmy je ze sobą do domów, by pochwalić się nimi rodzicom.
     Wszyscy uczniowie wrócili z wyjazdu bardzo zadowoleni i bogatsi w wiedzę o pracy piekarzy. Mamy nadzieję, że uczestnicy wycieczki będą z większym szacunkiem traktowali chleb.

 


ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019  

     Dnia 03.09.2018 roku, po dwumiesięcznym wypoczynku, uczniowie naszej szkoły powrócili w szkolne mury.

     Uroczystość rozpoczęła Msza Święta, celebrowana przez  Księdza Proboszcza Krzysztofa Krzyszczaka w Kościele św. Stanisława w Wólce Rokickiej . Po niej przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli kwiaty oraz zapalili znicze przed tablicą poświęconą żołnierzom Armii Krajowej.     Inauguracja roku szkolnego nastąpiła o godzinie 9.00, kiedy wszyscy zgromadzili się w sali gimnastycznej. Pani Dyrektor Ludmiła Romaneczko bardzo serdecznie powitała gości, następnie wprowadzony został poczet sztandarowy w składzie: Natalia Dobrzyńska, Igor Bocheński i Rozalia Zieleńczuk. Po odśpiewaniu hymnu szkoły głos zabrali uczniowie. Pod opieką pani Anny Weremczuk przygotowali oni krótką część artystyczną. Przedstawienie rozpoczęło się piosenką „Znowu do szkoły”, którą zaśpiewała Natalia Przysiadła, uczennica klasy VII. Następnie wiersze wyrecytowały: Rozalia Zieleńczuk i Zuzanna Mazurek z klasy VIII. Po tym wszyscy zebrani obejrzeli scenkę, mająca na celu przedstawić powrót do szkoły z perspektywy ucznia. Wszyscy z uśmiechem na twarzy podziwiali dowcipne zapiski z wakacji. Zakończeniem była piosenka „Dni, których nie znamy” w wykonaniu utalentowanej muzycznie uczennicy klasy V – Klaudii Kowalak.

Po części artystycznej przewodnicząca SU Julia Przysiadła wygłosiła przemówienie, życząc wszystkim sukcesów i owocnej nauki w nowym roku szkolnym. Potem głos zabrała przewodnicząca Rady Rodziców- Pani Edyta Mazurek. Na zakończenie Pani Dyrektor poruszyła temat zmian, które zaszły w naszej szkole, między innymi remont klas. Podkreśliła również wkład rodziców i uczniów w prace, związane z przygotowaniem do remontu i pracami porządkowymi po jego zakończeniu, a także znaczenie dobrej współpracy między rodzicami i szkołą. Po części oficjalnej uczniowie udali się do przydzielonych klas, by spotkać się ze swoimi wychowawcami.

    Miejmy nadzieję, że ten rok szkolny przyniesie nam satysfakcję, a my zdobędziemy wiele nowych umiejętności i wiedzy.

 

                                                             Dodały: Julia Przysiadła i Natalia Przysiadła

       Projekt i wykonanie: adamP.